EFL Divisional Structure in 2019

The EFL has recently advised the Clubs of the EFL Divisional Structure for 2019.  Boronia Hawks will be in Division 2, which is still the third division in the competition following the introduction of Premier Division.  We will have a Final Four series for the right to win the premiership and promotion to Division 1.  

Boronia will be joined in Division 2 by the bottom two teams of last year’s Division 2 – Mulgrave and Mitcham,  Meanwhile the bottom 6 of our 2018 opponents will drop to the new Division 3.  

“The new Competition structure is contained below and outlines which Clubs are in which Division for Season 2019.  In the 10 Team Competitions (Premier and Division 1), the Top 5 sides will play finals and in the 8/9 Team Competitions (Division 2, 3, 4) the Top 4 sides will play finals.  Promotion and relegation will continue to operate as per previous years with the Premiership winning clubs being promoted to higher divisions and clubs who finish on the bottom of the ladder being relegated to lower divisions where applicable.”

 

Coaching Announcement: Craig McKenzie

Boronia Hawks Football Netball Club is pleased to announce that Craig “Fletch” McKenzie has once again accepted the dual role as Coach of our Under 17 and Under 19 Squads for 2019.
 
Fletch’s undoubted talent to develop and mentor young players makes him the ideal person to continue to grow our already successful “One Club” approach and to provide a smooth transition for players as they move from juniors to senior football.

The Club is progressing well with interviews for other junior coaching positions and announcements on the successful candidates will be made in the near future.


 
Here is a summary of the legacy that Craig has already built at the Club:
 
~ started playing at Boronia in 2000;
~ first year coaching at Boronia in 2001;
~ played 165 games for Boronia;
~ EFL Team of the Year in 2007;
~ Senior Grand Final in 2007;
~ Top 5 in the B&F five times;
~ Boronia Football Club Team of the Decade nominee for 2000 to 2009;
~ Reserves Premiership 2012; 
~ Coached every age group from Under 12’s to U19’s and Reserves;
~ Senior Assistant Coach (spanning across the past 17 years);
~ ERCA Development Coach of the Year 2015;
~ ERCA Youth Coach of the Year Nominee 2017;
~ Grand Finalists 7 times;
~ 2018 U19’s Premiership Coach;
~ BFC “Best Clubman” 2013.

Please join us in congratulating Fletch on his reappointment.
 
Kristan Wood,
Chairman
BORONIA HAWKS FOOTBALL NETBALL CLUB INC.


2018 Under 19’s Premiership

Qualifying Final Waverley Blues 12.11 83 d Boronia 7.7 49

Goal Kickers: B. Campbell 2, T. Griffiths, J. Mellis, J. Baker, N. Hare, K. Notley
Best Players: T. Griffiths, L. Slater, N. Hare, J. Mellis, B. Anderson.


Semi Final 1: Boronia 10.10 70 d Templestowe 5.7 37

Goal Kickers: T. Dower 2, F. Duke 2, M. Storr, H. Fewson, J. Baker, L. Wright, L. Fletcher, J. Mellis
Best Players: J. Mellis, M. Storr, T. Mellis, J. Baker, L. Wright, N. Hare.


Preliminary Final:  Boronia 9.6 60 d Heathmont 7.15 57

Goal Kickers: T. Dower 4, H. Fewson 2, B. Campbell, J. Lech, C. Dunkinson
Best Players: B. Anderson, F. Duke, M. Storr, N. Hare, J. Lech, T. Dower.


GRAND FINAL: Boronia 7.7 49 d Waverley Blues 6.8 44

Goal Kickers: J. Baker 2, M. Storr, B. Anderson, L. Slater, L. Wright, J. Lech
Best Players: N. Hare, J. Mellis, J. Baker, F. Duke, B. Anderson, J. Gardiner-Hoffman


Team Selections for the Triple Header Grand Final Day – Sunday 16 September 2018

Seniors Squad for the GRAND FINAL against Ringwood at 2:20pm on SUNDAY at East Burwood Reserve – presented by Knox Club

1 R. Henderson 2 L. Hannon 6 A. Phillips 8 J. Hannon 11 J. Lake 12 D. Fairchild 14 J. Bolton 15 H. Chinn 16 M. Buzinskas 17 L. McKernan 19 B. McAlpine 23 J. Collins 25 B. Bowes 29 J. Godwin 36 J. Rutherford 37 R. White 39 Z. Robinson 42 B. Rapisarda 45 H. Burgess 47 T. Steele 52 B. Robertson 59 L. Watson.


Development Squad for the GRAND FINAL against Scoresby at 11:55am on SUNDAY at East Burwood Reserve – presented by Alchester IGA

3 N. Allen 74 Z. Brasher 60 M. Bruce 7 C. Burgess 70 N. Carrodus 4 B. Castersen 61 J. Collins 64 D. Dower 51 Z. Dower 22 M. Geraghty 9 J. Granland 21 N. Heuston 32 L. Johnson 27 L. Leeson 10 C. McDonald 73 R. Migues 42 K. Milde 33 R. Miller 30 J. Paterson 31 D. Romano 15 D. Ruff 67 M. Smith 24 R. Warren 40 B. Wright.


U19’s Squad for the GRAND FINAL against Waverley Blues at 9:30am on SUNDAY at East Burwood Reserve – presented by Knox Leisureworks YMCA

13 B. Anderson 22 J. Baker 4 B. Campbell 80 T. Dower 1 F. Duke 20 C. Dunkinson 5 H. Fewson 79 S. Fung 14 J. Gardiner-Hoffman 7 T. Griffiths 18 N. Hare 10 J. Lech 19 J. McDonald 9 J. Mellis 12 T. Mellis 16 W. Morrison 26 J. Mueller 76 K. Notley 17 J. O’Neill 23 L. Parkins 21 L. Slater 6 M. Storr 2 R. Williams 24 L. Wright.


 

Preliminary Final Teams for Sunday 9 September

Seniors Squad to play Scoresby in the Preliminary Final at 2:10pm on SUNDAY at East Burwood – presented by Knox Club.

1 R. Henderson 2 L. Hannon 6 A. Phillips 8 J. Hannon 11 J. Lake 12 D. Fairchild 13 L. Watson 14 J. Bolton 15 H. Chinn 16 M. Buzinskas 17 L. McKernan 19 B. McAlpine 23 J. Collins 25 B. Bowes 29 J. Godwin 36 J. Rutherford 37 R. White 39 Z. Robinson 42 B. Rapisarda 45 H. Burgess 47 T. Steele 52 B. Robertson.


Development Squad to play Heathmont in the Preliminary Final at 12:05pm on SUNDAY at East Burwood – presented by Knox Leisureworks YMCA

3 N. Allen 74 Z. Brasher 60 M. Bruce 7 C. Burgess 70 N. Carrodus 4 B. Castersen 64 D. Dower 51 Z. Dower 22 M. Geraghty 9 J. Granland 21 N. Heuston 32 L. Johnson 27 L. Leeson 10 C. McDonald 73 R. Migues 42 K. Milde 33 R. Miller 30 J. Paterson 58 J. Purdon 31 D. Romano 15 D. Ruff 67 M. Smith 24 R. Warren 40 B. Wright.


U19’s Squad to play Heathmont in the Preliminary Final at 10:00am on SUNDAY at East Burwood – presented by Lipari Pizza and TJ’s on Main

13 B. Anderson 22 J. Baker 80 T. Dower 1 F. Duke C. Dunkinson 27 H. Emslie 5 H. Fewson 29 L. Fletcher 74 S. Fung 14 J. Gardiner-Hoffman 7 T. Griffiths 18 N. Hare 10 J. Lech 19 J. McDonald 9 J. Mellis 12 T. Mellis 16 W. Morrison 76 K. Notley 17 J. O’Neill 21 L. Slater M. Storr 30 L. Sturdy 2 R. Williams 35 L. Wright.


 

Boronia Hawks have three sides playing on Preliminary Final Day!

A Grand Final Appearance is up for grabs for three of our teams on Sunday at East Burwood Reserve! 

  • Seniors at 2:10pm: Boronia v Scoresby;
  • Reserves at 12:05pm: Boronia v Heathmont;
  • Under 19’s at 10:00am: Boronia v Heathmont.

All Boronia Supporters are invited to come and support the teams and show they have the backing of the whole club. Dress Code: Brown & Gold.  NO BYO ALCOHOL OR DOGS.

Please click on the link for all details:

BENDIGO BANK FINALS | WEEK 3 MATCH-DAY INFO

Black Hawk Jackets are now on Sale

The sensational 2018 Black Hawks Jackets are now available for purchase on the Hawka Store. Please follow this link:

https://boronia.teamapp.com/store

Once orders are placed we expect a three week delivery period. Grab one now! #blackhawks

Senior President Scott Nicholas in one of the new Black Hawk Jackets!

Welcome back to Andrew Catley!

Boronia Hawks are very pleased to welcome back Andrew Catley, who will work with the Colts once again as an Assistant Coach with his former sidekick Craig McKenzie.

Cats is Boronia through and through, but stepped down from our Under 19’s coaching role for 2017 due to increased work commitments.  At that time, Andrew had been a part of our U19 coaching panel for the past 6 years and fast tracked the development of a lot of our talented young players.  A perfect example is that 15 of the 22 players in our Senior final appearance in 2016 had played under Andrew. 

Andrew Catley – U19’s Assistant Coach