Recruiting Announcement – presented by BARK KING!

Boronia Hawks are very pleased to announce to all members and supporters that former junior JACOB FARRELL will be Back to Boronia in 2020.

Son of Boronia legend, Peter Farrell, Jacob started with Boronia Juniors back in 2005 in Under 9’s. He has spent the last few years with FTG where Pete was Senior Coach, but is very happy to get back in the brown and gold for a fresh start with his footy.

With 139 games for Boronia, and 46 senior games with FTG, “Faz” is now a bigger and stronger senior footballer who can play as a key defender.

The club is absolutely thrilled to have the Farrell family back at the Club. Please get around Jacob and make him feel like he is truly back home!


https://www.barkking.com.au

Major Recruiting Announcement – presented by Bark King

Boronia Hawks is very excited to announce to members and supporters that TAYLOR LEGGATE will be joining the Hawks for 2020.

Taylor is joining the Hawks from Wantirna South as a highly credentialed recruit with a great CV and lot of good footy still ahead of him. He has of course been coached for several years by Matt Clark and Steve Teakel, who know that he is both a great footballer and a terrific person.

Taylor is around the 6’2″ mark, plays as a midfielder, and is very capable of kicking goals when swung up forward. At only 27 years of age, he has played over 150 senior games at Wantirna South, after playing his early footy with Bayswater and Eastern Ranges.

He has won three Club B&F’s at Wantirna South, kicked almost 200 goals, and was a key player in their 2014 Division 3 premiership under Clarky’s coaching. Taylor has been named 6 times in the EFL Team of the Year, which is a great indicator of how highly he is regarded by opposition coaches.

Taylor can’t wait to get around the boys and get stuck in to a big preseason. Please make sure that you make Taylor and his family feel very welcome in joining us at the Hawka.

www.barkking.com.au


RECRUITING ANNOUNCEMENT – presented by BARK KING

Boronia Hawks is very pleased to announce to members and supporters that Tom Long will be joining the Hawks for 2020 after an outstanding junior career with Mordialloc-Braeside and most recently, Noble Park Under 19’s.

Tom is the nephew of Club great, Tim Currie, and is all set to play great footy with the Hawka.

Tom’s CV includes:

  • Six times Best & Fairest at Mordialloc-Braeside;
  • SMJFL Under 17 Division 1 League Best & Fairest;
  • TAC Cup with Sandringham Dragons 2017-2018;
  • EFL Premier Division Under 19’s Premiership Player at Noble Park in 2018;
  • Most Inspirational Player – Noble Park Under 19’s in 2018;
  • SMJFL Division 1 Premiership Player in 2014 & 2017;
  • SMJFL Inter-league BOG in 2017;
  • Club Captain from Under 14’s to Under 17’s;
  • Premiership Coach SMJFL Under 17’s Division 1 in 2019.

Please get around him and make Tom feel very welcome at the Hawks!


https://www.barkking.com.au

Andy Phillips is back for 2020

Boronia Hawks are very pleased to announce to all members and supporters that 2018 Premiership Player, ANDY PHILLIPS, will be back to Boronia in 2020.

After a year off to concentrate on studies at Monash, a fully fit Andy will add his trademark pace and foot skills to the Hawks line up in the coming season.

Please welcome Andy and family back to the Club when preseason kicks off in November.

Announcement from EFL: 2020 Divisional Structure

The Eastern Football League has officially announced its 2020 competition structure across all five senior men’s divisions.

Commencement Date & Competition Structure

The 2020 season for all senior men’s divisions will commence on Saturday 4th April.

The Board received an application from East Burwood to be promoted to Division 3 in 2020, that request was approved. The senior men’s divisional structure is listed below; please note that as per 2019, Premier and Division 1 will be a top 5 finals series with all other divisions, top 4.

Premier: 10 teams | 18 rounds – All teams play twice; the fixture will feature a split round bye in early July.

Division 1: 10 teams | 18 rounds – All teams play twice; no competition-wide byes except Easter and Queen’s Birthday.

Division 2: 8 teams | 18 rounds – All teams play twice, and a further four sides three times; the fixture will feature a split round bye in early July. Clubs are ranked 1 to 8, teams will play two of the top four ranked teams three times and two of the bottom four ranked teams three times.

Division 3: 9 teams | 18 rounds – All teams play twice with two fixtured byes, no competition-wide byes except Easter and Queen’s Birthday.

Division 4: 8 teams | 16 rounds – All teams play twice and a further two sides three times – fixture will feature a split round bye in early July, the final make up of fixture weighting is to be confirmed.

2020 Divisional Structure: 

PREMIER DIVISION 1 DIVISION 2 DIVISION 3 DIVISION 4 
VermontMontroseKnoxScoresbyChirnside
Park
BlackburnCroydonRingwoodFTGColdstream
BalwynPark
Orchards
BoroniaWarrandyteSurrey Park
South
Croydon
LilydaleHeathmontWaverley
Blues
Silvan
RowvilleBayswaterTemp.DonvaleForest Hill
NorwoodUpper FTGThe BasinWhitehorse Nuna-
wading
Noble ParkEast
Ringwood
MulgraveGlen Wav. HawksKilsyth
DoncasterMoo’lbarkSouth
Belgrave
FairparkCroydon
Nth MLOC
North
Ringwood
Wantirna
South
East
Burwood
Doncaster EastMitcham

2019 Junior Award Winners – presented in association with Fletchers Mooroolbark

Under 17’s Best & Fairest and Winner of the 2019 Ray Lacey Medal: Chris Westcott

  • B&F Runner Up: Cooper Dunkinson
  • Most Valuable Player: Luke McKinnon
  • Most Improved Player: Ethan Bell
  • Player Choice Award: Riley Coughlin
  • Best Finals Player: Luke Flanagan.
L-R: Cooper Dunkinson, Chris Westcott, Craig McKenzie, Luke McKinnon, Riley Coughlin, Luke Flanagan, Ethan Bell.

Winner of the Mick Spencer Memorial Trophy for Best Junior Club Person: Samantha Dunkinson


Under 16 Girls Best & Fairest: Kimberley Panting

  • B&F Runner Up: Teahlia Mitchell
  • Coaches’ Award: Tahra Wright
  • Most Valuable Player: Rylee Johnson
  • Most Determined Player: Brianna Griffiths
  • Best Finals Player: Rhianna Little

Under 13 Best & Fairest: Ben Hemmings

  • Dual B&F Runners Up: James Allen & Cooper Storr
  • Most Determined Player: Tyler Pietrzak
  • Most Consistent Player: Zac Schmidtke
  • Most Valuable Player: Deacon Walker
  • Best Finals Player: Zac Schmidtke

Under 12 Best & Fairest: Bayley Driscoll

  • B&F Runner Up: Kaden Baldock
  • Most Determined Player: Josh McLean
  • Most Consistent Player: Hudson Knight
  • Best Team Player: Lachlan Pietrzak
  • Best Finals Player: Peter Rose

Under 12 Girls Best & Fairest: Penny Weston

  • B&F Runner Up: Jemma North
  • Most Determined Player: April Dye
  • Most Consistent Player: Jasmine Ashlin
  • Most Improved Player: Shyra Halligan
  • Best Finals Player: Kodie Daniels

Under 11 Best & Fairest: Jesse Tomlinson

  • B&F Runner Up: Cayden Wood
  • Most Determined Player: Archer Ross
  • Most Consistent Player: Rori Driscoll
  • Most Valuable Player: Chase Stone


2019 Senior Awards Night – presented in association with Knox Club

2019 Senior Men’s Football Awards: presented by Matthew Clark (Senior Coach), Steve Teakel (Senior Assistant Coach), Drew O’Hare (Senior Assistant Coach) and Ray Lacey (Club Legend) on behalf of Bob Henry.

Best & Fairest and Winner of the 2019 Bob Henry Medal: Ryan White

B & F Runner Up: Lachie McKernan
Most Consistent Player: Jayden Collins
Coaches’ Award: Jake Godwin
Most Improved: Corey Burgess
Best Finals Player: Luke Hannon

L-R: Matt Clark, Steve Teakel, Jayden Collins, Jake Godwin, Lachie McKernan, Drew O’Hare, Corey Burgess, Ryan White.

2019 Senior Women’s Football Awards: presented by Ray Lacey and Scott Nicholas (Coaches) and Ellen Johnson (Club Great)

Best & Fairest and Winner of the 2019 Ellen Johnson Medal: Amanda Cellante

Joint Runners Up: Tegan Doran and Briar Forrer-Lacey
Coaches’ Award: Stacey Peril
Most Determined: Sam Mellis

L-R: Ray Lacey, Amanda Cellante, Briar Forrer-Lacey, Tegan Doran, Ellen Johnson, Stacey Peril, Samantha Mellis, Scott Nicholas.

2019 Development Team Football Awards: presented by Craig Brockley (Coach), Greg Granland (Assistant Coach) and Ian McKenzie (Club Great).

Best & Fairest and Winner of the 2019 Ian McKenzie Medal: Nathan Allen

Runner Up: Jordan Granland
Most Consistent Player: Sean Bell
Most Improved Player: Julian Rambaldo
Coaches’ Award: Jack Mueller
Best Finals Player: Nathan Allen

L-R: Jack Mueller, Craig Brockley, Nathan Allen, Julian Rambaldo, Sean Bell, Greg Granland.

2019 Under 19’s Football Awards: presented by Craig McKenzie (Coach), Andrew Catley (Assistant Coach) and David Murrihy (Club Legend).

Best and Fairest and Winner of the 2019 David Murrihy Medal and Chris Burgess Perpetual Trophy: Jacob Delrayne

B&F Runner Up: Mason Storr
Most Valuable Player: Harry Fewson
Players Choice Award: Trent Mellis
Most Improved: Jordy Price
Best Finals Player: James Hoffman

L-R: Craig McKenzie, Mason Storr, Andrew Catley, Jordy Price, James Hoffman, Jacob Delrayne, Harry Fewson, Trent Mellis. Front Row: David Murrihy

Alex McKaige: Winner of the 2019 Kellie Newton Newton Medal for Netballer of the Year – presented by Kellie Newton and Kat McMahon.

L-R: Kat McMahon, Kellie Newton, Alex McKaige

2019 Netball Awards for Boronia Hawks (Premier Division) – presented by Kat McMahon (Senior Secretary)

Dual Best & Fairest Winners: Madison Barrie and Georgia Himmelreich
Dual Runners Up: Mandy Bell and Kellie Newton
MVP: Madison Barrie


2019 Netball Awards for Boronia Brown – presented by Mollie McMahon (Coach)

Best & Fairest Winner: Alex McKaige
Runner Up: Alisha Clark
MVP: Ebony Williams

L-R: Alisha Clark, Alex McKaige, Ebony Williams, Mollie McMahon

2019 Veterans Awards – presented by Greg Joseph (Coach) and Jason Davis (Team Manager)

Best and Fairest and winner of the inaugural Krenn Medal: Kristan Wood

Runner Up: Leigh Cook

L-R: Colin Krenn and Greg Krenn

2019 Best Club Person Awards – presented by Jackson Taylor MP and Greg Hannon (Senior President). Many thanks to Jackson Taylor MP for his ongoing support of Boronia Hawks Football Netball Club.

Dual Winners: Geoff Bell and Tim Burgess (accepted on his behalf by Corey Burgess).

L-R: Jackson Taylor MP, Geoff Bell, Greg Hannon.
L-R: Jackson Taylor MP, Corey Burgess, Greg Hannon.

Milestone Awards

200 Games: Matt Buzinskas

L-R: Matt Buzinskas, Greg Hannon

150 Games: Ryan Henderson

L-R: Ryan Henderson, Greg Hannon

100 Games

  • Ben Robertson
  • Brenton McAlpine
  • Chris McDonald
  • Nathan Watson
  • Sean Bell.

50 Games:

Netball: Kellie Newton

L-R: Greg Hannon, Kellie Newton

Senior Men’s Football:

  • Brayden Wright
  • Damon Fairchild
  • Jake Godwin
  • Jayden Collins
  • Josh Hannon
  • Kane Milde
  • Luke Hannon
  • Matt Geraghty.

Boronia Hawks RESERVES PREMIERSHIP SCOREBOARD – presented by Allstate Refrigeration Services

2019 Reserves Premiership Team

Boronia 7.13 55 d Mitcham 4.9 33

Goals: Sean Bramstedt 2, Lachie Watson 2, Tom Dodd 1, Luke Leeson 1, Zack Brasher 1.
Best Players: Nathan Allen, Brayden Leigh Bowes, Luke Leeson, Sean Bramstedt, Brayden Wright, Lachie Watson.