2019 Senior Awards Night – presented in association with Knox Club

2019 Senior Men’s Football Awards: presented by Matthew Clark (Senior Coach), Steve Teakel (Senior Assistant Coach), Drew O’Hare (Senior Assistant Coach) and Ray Lacey (Club Legend) on behalf of Bob Henry.

Best & Fairest and Winner of the 2019 Bob Henry Medal: Ryan White

B & F Runner Up: Lachie McKernan
Most Consistent Player: Jayden Collins
Coaches’ Award: Jake Godwin
Most Improved: Corey Burgess
Best Finals Player: Luke Hannon

L-R: Matt Clark, Steve Teakel, Jayden Collins, Jake Godwin, Lachie McKernan, Drew O’Hare, Corey Burgess, Ryan White.

2019 Senior Women’s Football Awards: presented by Ray Lacey and Scott Nicholas (Coaches) and Ellen Johnson (Club Great)

Best & Fairest and Winner of the 2019 Ellen Johnson Medal: Amanda Cellante

Joint Runners Up: Tegan Doran and Briar Forrer-Lacey
Coaches’ Award: Stacey Peril
Most Determined: Sam Mellis

L-R: Ray Lacey, Amanda Cellante, Briar Forrer-Lacey, Tegan Doran, Ellen Johnson, Stacey Peril, Samantha Mellis, Scott Nicholas.

2019 Development Team Football Awards: presented by Craig Brockley (Coach), Greg Granland (Assistant Coach) and Ian McKenzie (Club Great).

Best & Fairest and Winner of the 2019 Ian McKenzie Medal: Nathan Allen

Runner Up: Jordan Granland
Most Consistent Player: Sean Bell
Most Improved Player: Julian Rambaldo
Coaches’ Award: Jack Mueller
Best Finals Player: Nathan Allen

L-R: Jack Mueller, Craig Brockley, Nathan Allen, Julian Rambaldo, Sean Bell, Greg Granland.

2019 Under 19’s Football Awards: presented by Craig McKenzie (Coach), Andrew Catley (Assistant Coach) and David Murrihy (Club Legend).

Best and Fairest and Winner of the 2019 David Murrihy Medal and Chris Burgess Perpetual Trophy: Jacob Delrayne

B&F Runner Up: Mason Storr
Most Valuable Player: Harry Fewson
Players Choice Award: Trent Mellis
Most Improved: Jordy Price
Best Finals Player: James Hoffman

L-R: Craig McKenzie, Mason Storr, Andrew Catley, Jordy Price, James Hoffman, Jacob Delrayne, Harry Fewson, Trent Mellis. Front Row: David Murrihy

Alex McKaige: Winner of the 2019 Kellie Newton Newton Medal for Netballer of the Year – presented by Kellie Newton and Kat McMahon.

L-R: Kat McMahon, Kellie Newton, Alex McKaige

2019 Netball Awards for Boronia Hawks (Premier Division) – presented by Kat McMahon (Senior Secretary)

Dual Best & Fairest Winners: Madison Barrie and Georgia Himmelreich
Dual Runners Up: Mandy Bell and Kellie Newton
MVP: Madison Barrie


2019 Netball Awards for Boronia Brown – presented by Mollie McMahon (Coach)

Best & Fairest Winner: Alex McKaige
Runner Up: Alisha Clark
MVP: Ebony Williams

L-R: Alisha Clark, Alex McKaige, Ebony Williams, Mollie McMahon

2019 Veterans Awards – presented by Greg Joseph (Coach) and Jason Davis (Team Manager)

Best and Fairest and winner of the inaugural Krenn Medal: Kristan Wood

Runner Up: Leigh Cook

L-R: Colin Krenn and Greg Krenn

2019 Best Club Person Awards – presented by Jackson Taylor MP and Greg Hannon (Senior President). Many thanks to Jackson Taylor MP for his ongoing support of Boronia Hawks Football Netball Club.

Dual Winners: Geoff Bell and Tim Burgess (accepted on his behalf by Corey Burgess).

L-R: Jackson Taylor MP, Geoff Bell, Greg Hannon.
L-R: Jackson Taylor MP, Corey Burgess, Greg Hannon.

Milestone Awards

200 Games: Matt Buzinskas

L-R: Matt Buzinskas, Greg Hannon

150 Games: Ryan Henderson

L-R: Ryan Henderson, Greg Hannon

100 Games

  • Ben Robertson
  • Brenton McAlpine
  • Chris McDonald
  • Nathan Watson
  • Sean Bell.

50 Games:

Netball: Kellie Newton

L-R: Greg Hannon, Kellie Newton

Senior Men’s Football:

  • Brayden Wright
  • Damon Fairchild
  • Jake Godwin
  • Jayden Collins
  • Josh Hannon
  • Kane Milde
  • Luke Hannon
  • Matt Geraghty.

Senior Vote Count Night

My Post

Always a great social evening to end the home and away season!
Votes will be counted LIVE for the Best & Fairest Awards for all our senior teams.
Votes for the last few rounds will not be revealed until the Senior Awards Night on 4 October at the Knox Club, when the winners are announced and the medals given!
 
$10 entry at the door – BBQ dinner – Jason & Billy’s Bar – music!

Team Selections for 31 May to 2 June

Boronia Hawks v Lilydale Falcons at Knox Regional Court 1 @ 7.45pm
Carla Alexander, Madison Barrie, Mandy Bell, Ally Forrest, Leanne Fredericks, Georgia Himmelreich, Bec Mills, Kellie Newton.

Boronia Brown v Kilsyth Cougars Black, Gloria Pyke Court 2 @ 6.45pm
Lizzie Akesson, Alisha Clark, Tess Evans, Dani Kemp, Courtney Krenn, Bree Martin, Eliza Stafford, Sarah Coates.


Boronia Hawks Under 19’s Squad v Mulgrave at 10:00am at Tormore Reserve – presented by Ringwood Training

33 M. Cavicchia 7 L. Parkins 12 T. Mellis 3 B. Aughterson 10 N. Smith 9 J. Price 1 B. Campbell 24 L. Wright 2 R. Williams 5 H. Fewson 16 W. Morrison 17 C. Ng 4 C. Eccles 30 J. O’Neill 21 N. Hare 28 L. Pickard 18 J. Delrayne 8 J. Rule 26 M. Green 22 H. Morris 31 Z. Prizmic


Boronia Hawks Development Squad v Mulgrave at 12:05pm at Tormore Reserve – presented by Dyson Currie Pty Ltd

76 K. Notley 28 J. Rambaldo 56 R. Kennedy 5 S. Bell 74 P. Kinniff 38 F. Duke 41 K. Milde 58 J. Purdon 78 S. Bramstedt 9 J. Granland 33 J. Mason 18 L. Hare 35 H. Betts 48 J. Lech 18 T. Dodd 68 C. Dunster 10 C. McDonald 51 Z. Dower 44 B. Bishop 73 R. Migues 50 J. Mueller 8 J. Neville 40 B. Wright 42 S. Yule.


Boronia Hawks Senior Men’s Squad v Mulgrave at 2:10pm at Tormore Reserve – presented by Boronia Dentist

14 J. Bolton 24 J. Hare 11 J. Lake 29 J. Godwin 13 J. Mellis 7 C. Burgess 16 M. Buzinskas 64 D. Dower 23 J. Collins 15 H. Chinn 8 J. Hannon 52 B. Robertson 12 D. Fairchild 37 R. White 39 Z. Robinson 47 T. Steele 42 B. Rapisarda 34 J. Millen 3 N. Allen 74 Z. Brasher 22 M. Geraghty 32 N. Watson

IN: J. Bolton, J Hannon, B Robertson, Z. Robinson, B. Rapisarda. OUT: B. Bowes, L. Watson, B. McAlpine, F. Duke, L. Leeson.


Boronia Hawks Veterans Squad v Coldstream at 2:30pm SUNDAY at Chandler Park – presented by Allstate Refrigeration Services

21 C. Aaltonen 8 M. Adrian 14 J. Bamford 6 S. Beaton 18 G. Bell 13 R. Bell G. Bertram 22 N. Blomfield 2 M. Clinton 24 L. Cook 45 S. Fischer 5 D. Hanrahan 7 M. James 16 C. Joy 15 C. Krenn 25 G. Krenn 20 S. Lehman M. Papworth 4 C. Reid 19 A. Rickerby 1 A. Rook 42 M. Ryan 17 D. Spence 23 B. Stewart 3 T. Vining 34 K. Wood.


Boronia Hawks Senior Women’s Squad v Blackburn at 2:45pm on SUNDAY at Eley Park – presented by John Alan Betta Home Living – Knox

15 K. Buzinskas 17 D. Caiafa 2 A. Cellante 37 S. Coates 24 R. Crompton 23 A. Davidson 4 T. Doran 29 T. Evans 14 S. Faull 12 C. Fay 42 B. Forrer-Lacey 27 L. Kabris 5 B. Kinniff 9 J. Lacey 28 D. Langford 18 Y. Mau 11 K. McMahon 20 S. Mellis 32 E. Nicholas 7 A. Penny 16 S. Peril 39 J. Phillips 8 D. Thomas